Korond
A Sóvidék egyik legnagyobb és leghíresebb községe. A település a népi fazekasság egyik erdélyi központja. Sokféle foglalatosság jellemző az életképes nagyközségre: tapló- és famegmunkálás, szalmafonás, valamint a hagyományosnak számító fazekasság. A falu nyugati határán folyó Szakadát patak partján előforduló szürke pala képezi azt az alapanyagot, amiből a fazekasok dolgoznak. Korondnak a fazekasiparra alapozva, kereskedelmi, idegenforgalmi és mûvelődési szerepköre is egyre számottevőbb. A község nagy vonzereje a kirakóvásár, amit az autóbuszban szunyókáló turista sem tud figyelem nélkül hagyni: különböző cserépedények, szalma- és gyékényből készült termékek, gyapjútakarók, faeszközök, használati és dísztárgyak között válogathat a látogató.
Parajd
A Sóvidék központja, ahol minden a só körül forog. A sóbányászat a római korba nyúlik vissza. A bányászatot az erre a hivatalra kinevezett kancellár szervezte. A rómaiak kivonulása után ennek hatalma megszûnt, feleslegessé vált a sóhivatal. A település hírnevét méltatlanul árnyékolja be a tőle 6 kilométerre levő Szováta fürdő. Székelyudvarhely felöl közelítve, megcsodálhatjuk a havasnak tûnő só- kanyont , amelyet a Korond vize vájt évszázadok folyamán. A környék fő attrakciója a sóbánya. Az itt található sótartalék kb. 400 évre elegendő lenne a világ lakosainak. 1976-ban nyitották meg a második bányát, amely 480 m tengerszint feletti magasságban van. A bányalátogatók és az asztmás betegek, a felszíni bejárattól a bányavállalat autóbuszaival jutnak a sóbánya belsejébe, a termelőszint közelében levő asztmás betegek kezelőhelyére. Az autóbusz a Sóháta legmagasabb pontja alá 80 métert ereszkedik, egy 1500 méteres alagúton keresztül a sótömb gyomrába. A légzőszervi megbetegedésben szenvedők számára , kik kezelés gyanánt 4 órát töltenek a bányában naponta, kialakítottak egy futballpályát, egy homokozóhoz hasonló játszási lehetőséget kicsiknek, és építettek egy ökumenikus kápolnát, ahol nemcsak istentiszteleteket tartanak, hanem koncerteket is. A bánya legalsó szintje a bejáratnál 280 méternél lennebb van. Nyolc termelőszinten a sót kamrákban, robbantással fejtik.
A kitermelt só szürkés színû és a minősége nagyon jó. Az alig 100 itt dolgozó bányász napi termelése közel 600 tonna. Itt található a székelység egyik legrégibb vára a Robsonné vára. A látnivalók közé soroljuk az Áprily - házat is, ahol Áprily Lajos költő töltötte gyermekkorát.
Szállások Korond, Parajd településen >>>
|
|